Index
 
Daphne : medals awarded when employed in the operations on the Coast of Syria in 1840
My usual problems with transcriptions......but as always please take as found, but if you have the time let me known of any errors you find.

The source for this is ADM 171 6, which you can download from the UK National Archives, along with other volumes, but quite a large volume. See:

http://discovery.nationalarchives.gov.uk/results/r?_q=ADM+171+medal+rolls

Also gives a good idea regarding the make up of the complement of a 6th rate frigate launched 1838.

Name Qualified -
J W Dalling Captain -
E G Fanshawe Lieutenant -
J B Massie Lieutenant -
C C Grey Lieutenant -
J Webb Master -
J J Lancaster Surgeon -
P A Allen Mate -
Hy Stokes Mate -
E D Ashe Mate -
Robt Coote Mate -
G W Towsey Mate -
Jas Davidson Asst Surgeon -
E H Rowe Act 2nd Master -
Wm Stewart Gunner -
Jno Young Boatswain -
Thos Eales Carpenter -
- - -
Quarterdeck Petty Officers - -
Step Fisher Clerk -
H B King Midshipman -
Fredk Rich Vol 1st Cl -
C O Lloyd Vol 1st Cl -
- - -
Supernumerary ranking with 2nd Dk Petty Officers - -
Antonio Perusinx Pilot -
- - -
Working Petty Officers 1st Class - -
Edw Dumbrill Master at Arms -
John Stringnell Quarter Master -
Geo Dedamess Quarter Master -
Robt Saunders Quarter Master -
Geo Cooke Gunners Mate -
Hy Lintott Gunners Mate -
Jas Smith Boatswains Mate -
Jno Williams Boatswains Mate -
Robt Taylor Boatswains Mate -
Wm Button Captn F Castle -
Chas Headen Captn F Castle -
Frank Brakespear Sailmaker -
Jos Webb Ropemaker -
Wm Abbott Capt of Hold -
Jno Ricketts Ships Cook -
Jno Lawrence Carpenters Mate -
Jas Brown Caulker -
Hy Windsor Blacksmith -
- - -
Working Petty Officers 1st Class - -
Chas Hawkins Coxn of Pinnace -
Wm Russell Capt Main Top -
Jno Willison Capt Main Top -
Wm Triggs Capt Fore Top -
Michl Berry Capt Fore Top -
Jas Whaling Capt Aft Guard -
Wm Woolbridge Yeomn of Sigls -
Wm Harban Cooper -
Geo Coleman Capt Miz Top -
Geo Purdue Capt Miz Top -
- - -
Ableseamen - -
Wm Dixon AB -
Geo D Harvey Carpenters Crew -
Geo Taylor AB -
Wm Breadshey AB -
Jas Warn AB -
Josp Newman AB -
Geo Genery AB -
Wm Day Sailmakers Crew -
Wm Woolley AB -
Jno Wyburn AB Seaman Gunner -
Jas Hamilton AB -
Jno Phillips AB -
Jno Leverton AB -
Wm Cook AB -
Wm Eyres AB -
Jos Mellin AB -
Danl Bolan AB -
Wm Pennycook Carpenters Crew -
Wm Wyatt AB -
Jno New AB -
Jno Dick AB -
Edwd Denny AB -
Jno Clarke AB -
Geo Farr AB -
Robt Thomson AB -
Jas Miller AB -
Jas Hutchins AB -
Hy Boardley AB -
Michl Olden AB -
Wm Bell AB -
Geo Strugnell AB -
Jno Peterson AB -
Rob Skinner AB -
Geo White AB -
Wm Harnell AB -
Edwd Gregory AB -
Thos Dixon AB -
Jno Baker AB -
Ld Carley AB -
Jno Tomlinson AB -
Hy Mitchell AB -
Edw Hodgson AB -
Geo Richards AB -
Jno Martin AB -
Jas Marshall AB -
Wm Hare Pursers Steward -
Hy Day Carpenters Steward -
Pasquale di Georges Gun Room Steward -
Jas Burch Capts Cook

Ordinary Seamen - -
Jas Dyke Ord -
Wm Whonkin Ord -
Peter Monaghan Ord -
Edw Gillett Ord -
Jno Sullivan Ord -
Frans Banks Ord -
Andw J Rowan Ord -
- - -
Boys 1st Class - -
Danl Shay Boy 1st Class -
David Bennett Boy 1st Class -
Jno Woodward Boy 1st Class -
Wm James Boy 1st Class -
Geo Thurston Boy 1st Class -
Thos Bray Boy 1st Class -
Geo Jerem Boy 1st Class -
Wm Wilson Boy 1st Class -
Robt Fryer Boy 1st Class -
Geo Lock Boy 1st Class -
Wm Bailey Boy 1st Class -
Wm Bramsden Boy 1st Class -
Jas H Jacobs Boy 1st Class -
Jas Chapman Boy 1st Class -
Jas Plumridge Boy 1st Class -
Jno Hill Boy 1st Class -
Geo White Boy 1st Class -
Wm Tout Boy 1st Class -
Wm Newman Boy 1st Class -
Robt Grimsey Supernumerary Boy 1st Class -
Boy 2nd Class - -
Alexn Foyle Boy 2nd Class -
Jno Green Boy 2nd Class -
Jno Pickring Boy 2nd Class -
Wm Strickland Boy 2nd Class -
Jas Collins Boy 2nd Class -
Jno Burchell Boy 2nd Class -
Richard Jury Boy 2nd Class -
Saml Bean Boy 2nd Class -
Thos Duffey Boy 2nd Class -
Chas S Parsons Boy 2nd Class -
Edw Hawton Boy 2nd Class -
Michl Balzan Boy 2nd Class -
Giovonni Spitieri Boy 2nd Class -
- - -
Royal Marines - -
Saml Pover Colour Sergeant - ranking with 1st Class Working Petty Officers -
Willm Cooper Corporal - ranking with 2nd Class Working Petty Officers -
- - -
Privates 3rd Class - -
Earnt Schackinger Drummer and private 3rd Class -
Thos Burgess Private 3rd Class -
Jos Cureton Private 3rd Class -
Jos Fordten Private 3rd Class -
Jas Sheppard Private 3rd Class -
Wm Pearce Private 3rd Class -
Thos Dudfield Private 3rd Class -
Wm Earp Private 3rd Class -
David Quirk Private 3rd Class -
Jas Hitchcock Private 3rd Class -
James Moore Private 3rd Class -
Rd Goddard Private 3rd Class -
Wm Wymakr Private 3rd Class -
Richd Little Private 3rd Class -
Wm Chase Private 3rd Class -
Jos Francis Private 3rd Class -
John Hill Private 3rd Class -
- - -
Abstract - -
Commissioned Officers - 4
Warrant Officers ranking with Lieutenants - 2
Warrant Officers - 10
Quarter Deck Petty Officers - 4
Supernumerary ranking with Quarter Deck Petty Officers - 1
Working Petty Officers 1st Class - 18
Working Petty Officers 2nd Class - 10
Ableseamen - 50
Ordinary Seamen - 7
Boys 1st Class - 20
Boys 2nd Class - 13
Royal Marines - -
Non Commissioned Officer ranking with 1st Class Working Petty Officers - 1
Non Commissioned Officer ranking with 2nd Class Working Petty Officers - 1
Private Marines 1st Class - 1
Private Marines 3rd Class - 17
- - 159

^ back to top ^